Sme veľmi radi, že pod záštitou vedenia Ekonomickej univerzity v Bratislave, mohla už po druhýkrát Fakulta podnikového manažmentu dňa 6.2.2024 na pôde univerzity otvoriť kurz: Atribúty podnikania v zahraničnej praxi (APZP) v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.  V rámci zahájenia kurzu prijal pozvanie p. štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Chovanec, z vedenia univerzity p. rektor prof. Ing. Ferdinand Daňo, PhD. a pani dekanka FPM doc. Ing. Anita Romanová, PhD., ktorí oficiálne otvorili a  privítali účastníkov kurzu.

Veľmi radi budeme spoločne pokračovať v tomto a atraktívnom kurze APZP, pre študentov aj ambasádorov SR,  v gestorstve doc. Ing. Mgr. Gabriely Dubcovej, PhD. a koordinovaný Ing. Janou Kissovou, PhD. Študenti mali možnosť v rámci prvých dvoch prednášok dozvedieť sa viac o všeobecných  princípoch a atribútov podnikania v Nórsku/na Islande a v Nemecku. Prednášky boli pútavou formou prezentované  spíkrami – Romanom Bužekom, mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom SR a Dominikou Francúzovou, referentkou pre obchodno-ekonomickú agendu z ambasády Oslo a takisto Mariánom Jakubócym, mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom SR v Nemeckej spolkovej republike.

Obsah prednášok v obidvoch krajinách bol bližšie zameraný na nasledujúce oblasti:

• Konkrétna krajina a jej determinujúce reálie člena európskeho/svetového hospodárstva
  • Konkrétna krajina a jej najdôležitejšie spoločné politiky EÚ/iných zoskupení
  • Vybrané (relevantné) hospodárske politiky konkrétnej krajiny
  • Podpora podnikania v konkrétnej krajine
  • Ochrana spotrebiteľa a potravinová bezpečnosť
  • Daňová politika v konkrétnej krajine
  • Sociálna politika v konkrétnej krajine
  • Životné prostredie a jeho ochrana
  • Konkrétna krajina vo vzťahu k rozpočtu EÚ a financovanie z EÚ/ event. iných zoskupení
  • Konkrétna krajina a jej zahraničná a bezpečnostná politika s akcentom na ekonomiku a financovanie
  • Vzdelávanie v konkrétnej krajine, špeciálne v oblasti ekonomiky a manažmentu
  • ESG/spoločenská zodpovednosť podnikov/udržateľný rozvoj podnikov v konkrétnej krajine

Študenti úvodné prednášky hodnotili pozitívne a  s radosťou a záujmom komunikovali so spíkrami. Veríme, že kurz bude opäť úspešný a bude sa tešiť veľkej obľube minimálne tak ako minulý rok.

Atribúty podnikania v zahraničnej praxi