Výskumný tím združený okolo BEE4Rlab zorganizoval 21. marca 2024 workshop, na ktorom boli prezentované a diskutované výskumné projekty, ktoré využívajú experimentálne metódy a prinášajú nové znalosti z rôznych oblastí, ktoré môžu pomôcť formulovaniu lepších verejných politík, ale aj inštitúcií na súkromných trhoch.

Výsledky svojej vedeckej práce prezentovali Lata Gangadharan (Monash U), Michal Bauer (Charles U), Duncan James (U Fordham), Dagmara Celik Katreniak (City U of London), Anand Murugesan (CEU), Tomáš Želinský (TUKE) a Zuzana Brokešová (EUBA).

Lata Gangadharan vo svojom hlavnom príspevku: “The gender leadership gap in competitive and cooperative institutions“ naznačila, že zhoda prostredia s rodovými stereotypmi má dôležitý vplyv na výsledky vedúcich pracovníkov a že vytváranie kooperatívnejšieho pracovného prostredia môže pomôcť zmierniť rozdiely medzi mužmi a ženami vo vedení. Michal Bauer v hlavnom popoludňajšom príspevku “Youngism: Experimental Evidence“ prezentoval zaujímavé výsledky kontrolovaného experimentu, v ktorom respondenti z reprezentatívneho českého panela prideľujú mladším dospelým menej peňazí ako svojim vlastným alebo starším vekovým skupinám. Tomáš Želinský a Zuzana Bokešová sa v prezentovanom výskume zameriavajú na oblasť vzdelávania.

V príspevku “Exploring the Normative Feature of Aspirations“ sme sa dozvedeli, že sociálny tlak významne formuje normatívne ašpirácie, predovšetkým prostredníctvom sociálneho obrazu, keďže jednotlivci môžu pociťovať hanbu, keď ašpirujú na povolania, ktoré si vyžadujú nižšiu úroveň vzdelania. Zuzana Brokešová: zdôraznila, že na Slovensku je ešte stále motivácia v získať magisterský titul výrazne silnejšia ako akýkoľvek iný potenciálny faktor. Dagmara Celik Katreniak prezentovala spoločný výskumný projekt akademikov a verejnej inštitúcie „Capital Gains Tax on Property: Enhancing Compliance with Reminder Letters“ zameraného na zlepšenie dodržiavania daňových predpisov zasielaním upomienok potenciálnym neplatičom daní. Duncan James "Hidden in Plain Sight" prispel k diskusii o využívaní rôznych nástrojov na meranie rizikových preferencií jednotlivcov a ich vplyv na rozhodovanie vo finančných aukciách. V neposlednom rade Anand Murugesan v „Fighting Cash-for-Votes: Experimental Evidence from India“ predstavil výsledky terénneho experimentu zameraného na nebezpečenstvo problému Cash for Votes pre naše demokracie, ktorý je veľmi dôležitý v tomto supervolebnom roku.

Veríme, že sa nám podarí pripraviť rovnako zaujímavý program pre ďalší workshop na jeseň 2024.

Viac informácií o budúcich podujatiach nájdete tu: https://bee4rlab.euba.sk/

Druhý workshop na využívanie experimentálnych a behaviorálnych metód vo verejných politikách