Ekonomická univerzita v Bratislave úspešne zahájila Týždeň udržateľnosti od 6. 11. 2017 a v rámci viacerých atraktívnych pondelkových podujatí zrealizovala Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave v spolupráci s viacerými partnermi z podnikovej praxe (COOP Jednota Slovensko, Volkswagen Slovakia, Adient, Slovenská Sporiteľňa a projekt SUSY) medzinárodný FESTIVAL UDRŽATEĽNOSTI 2017.

Zúčastnilo sa na ňom 9 súťažných tímov, čo však je veľmi zaujímavé – každý z medzinárodných tímov pozostával zo študentov reprezentujúcich 3 rozdielne krajiny, rovnakú udržateľnú „best practice“ s minimálne jedným cieľom udržateľnosti Agendy 2030.

Podujatie oficiálne otvorila prorektorka pre vedu a doktorandské štúdium Denisa Čiderová, ktorá všetkých zúčastnených privítala, ocenila ich aktívny záujem o zodpovedné správanie a udržateľný rozvoj a popriala im veľa šťastia v súťažení. Podujatie moderovala Gabriela Dubcová, ktorá sa participovala aj ako členka jednej z hodnotiacich komisií v rôznych kategóriách:

• „THE BEST PRACTICE WITH LARGEST POSITIVE IMPACTS“ (v Komisii odborníkov z praxe),
  • „THE BEST DISSEMINATION“ (v Komisii pedagógov),
  • „THE MOST CREATIVE PRESENTATION“ (v Komisii študentov).

Čas súťaže bol mimoriadne vzrušujúci pre všetkých zainteresovaných: súťažiacich, hodnotiacich komisárov i študentov v auditóriu, pretože témy boli veľmi atraktívne a ich spracovanie evokujúce a stimulujúce, od separovania, odpadov, cez produkciu čistejšej energie, podporu kvality vzdelávania až k najatraktívnejším: výchove k zodpovednej spotrebe, rodovej rovnosti a stabilizácii rodiny. Geograficky súťažiaci cestovali predovšetkým krajinami Európy, ale komparatívne hodnotili aj svoje najvzdialenejšie domovské štáty Mexiko a Čínu a najlepší traja získali ceny a diplom. Niet najmenších pochýb, že prvý ročník „SUSTAINABILITY FESTIVAL 2017“ priniesol evokujúci pohlaď študentov na výzvy udržateľného rozvoja, atraktívne témy, „best practice“ stimulujúcich riešení a hlavne nové konštruktívne vzťahy v rámci kreatívnych tímov.

...na záver adekvátna otázka úspešného realizačného tímu: Prečo v rámci udržateľnosti v podobných aktivitách nepokračovať?