19. marca 2019 sa v Aule Ekonomickej univerzity v Bratislave konala slávnostná inaugurácia rektora prof. Ing. Ferdinanda Daňa, PhD. a dekanov fakúlt EU v Bratislave. Za Národohospodársku fakultu bola inaugurovaná do funkcie dekanky prof. Ing. Erika Pastoráková, PhD., za Obchodnú fakultu Ing. Peter Drábik, PhD., za Fakultu hospodárskej informatiky prof. Ing. Ivan Brezina, CSc., za Fakultu podnikového manažmentu prof. Ing. Peter Markovič, PhD., za Fakultu aplikovaných jazykov doc. PhDr. Radoslav Štefančík, MPol., PhD., a za Podnikovohospodársku fakultu so sídlom v Košiciach Dr. h. c. prof. RNDr. Michal Tkáč, CSc.

Na inaugurácii sa okrem pozvaných hostí zúčastnili aj štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľga Nachtmannová, predseda výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Ľubomír Petrák, podpredseda výboru Národnej rady SR pre Európske záležitosti Martin Klus, zástupcovia slovenských a zahraničných univerzít, podnikateľskej sféry, tretieho sektora, štátnej správy, samosprávy, veľvyslanci viacerých krajín a študenti univerzity.

Rektor Ferdinand Daňo nastúpil do druhého funkčného obdobia na post rektora Ekonomickej univerzity v Bratislave. V úvode svojho inauguračného prejavu vyjadril svoje poďakovanie nielen za to, že mal možnosť viesť Ekonomickú univerzitu v Bratislave aj uplynulé štyri roky, ale predovšetkým za dôveru, ktorá sa mu dostala voľbách kandidáta na rektora v novembri 2018. „Tento post je pre mňa nielen veľkou výzvou, ale vnímam ho predovšetkým ako nesmiernu zodpovednosť voči všetkým tým, ktorí tiež spojili svoju životnú dráhu, nádeje a perspektívu s touto významnou inštitúciou, a mnohí z nich obetovali univerzite naozaj všetko, čo mohli, preto tento okamih vnímam ako záväzok voči stovkám zamestnancov a tisíckam študentov univerzity.“

Misiou Ekonomickej univerzity v Bratislave ako súčasti Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania a spoločného Európskeho výskumného priestoru je poskytovanie kvalitného vysokoškolského vzdelávania vo všetkých troch stupňoch vysokoškolského štúdia v komplexe ekonomických a manažérskych študijných programov a vybraných študijných programov z oblasti humanitných a informatických vied, rozvíjanie poznania na základe slobodného tvorivého vedeckého bádania v oblasti ekonómie, ekonomiky, informatických, humanitných a spoločenských vied, a tým aj prispievanie k rozvoju vedomostnej spoločnosti na Slovensku a v európskom priestore.

Je naším spoločným prianím a očakávaním, aby bola Ekonomická univerzita v Bratislave vnímaná a uznávaná ako moderná a dynamická univerzita porovnateľná s významnými a všeobecne rešpektovanými vysokoškolskými inštitúciami obdobného odborného zamerania minimálne v regióne strednej Európy, s vysokou odbornou a vedeckovýskumnou úrovňou, reflektujúcou spoločenskú zodpovednosť, ktorá sa prejavuje v konkrétnych projektoch spolupráce s inštitúciami a organizáciami v SR a zahraničí“, povedal Ferdinand Daňo.

EU v Bratislave sa musí vedieť prispôsobovať rýchlo sa meniacim podmienkam, flexibilne reagovať na zmeny a požiadavky trhu, čo sa musí odraziť aj v intenzívnejšej spolupráci s hospodárskou praxou v oblasti vzdelávania, ale tiež v reagovaní na zvyšujúce sa požiadavky medzinárodných inštitúcií s cieľom zabezpečenia medzinárodnej akceptovateľnosti výsledkov vedy a výskumu. Ekonomická univerzita v Bratislave je členom viacerých významných medzinárodných organizácií a kooperačných sietí v sektore vysokého školstva. Členstvo v nich je významným prínosom pre zvýšenie medzinárodnej prestíže univerzity.

Všetky naše ciele, zámery a vízie, ktoré sa prejavia v dlhodobom zámere rozvoja Ekonomickej univerzity v Bratislave na nasledujúce obdobie budú úspešne naplnené iba vtedy, ak medzi zamestnancami, učiteľmi a študentmi zavládne atmosféra spolupráce, vzájomnej úcty, rešpektu a prirodzeného partnerstva“, povedal na záver svojho prejavu rektor univerzity.

 

Fotogaléria